Smartphone controlled camper thanks to CaraControl

Pojawienie się smartfonów i tabletów zrewolucjonizowało i na nowo określiło pojęcia zdalnej kontroli, monitoringu i sterowania. Pojawiające się od kilkunastu lat systemy inteligentnych domów, inteligentne sprzęty AGD z którymi możemy się połączyć z dowolnego miejsca na ziemi czy zdalna łączność z naszymi autami – do wszystkich tych udogodnień zdążyliśmy już przywyknąć.

Do niedawna trend ten pozostawał jednak raczej obcy branży caravaningowej. Pojazdy rekreacyjne składają się bowiem z komponentów bardzo wielu producentów, a ich „spięcie” w jeden organizm w związku z tym nie jest (i nigdy nie było) zadaniem łatwym.

Najbardziej spektakularne integracje ostatnich lat, o których zrobiło się naprawdę głośno (by wymienić kilka) to system MACH Adrii, Hymer Connect App (funkcje pokładowe, monitoring pojazdu bazowego), iNet od Truma/ALDE (klimatyzacja, ogrzewanie).

Uniwersalny system sterowania

iphone-2xpng

Powyżej wymieniono kilka obecnych na rynku produktów, z których żadne nie stanowi otwartej, uniwersalnej platformy. Wszystkim tym, którym nie wystarcza dotykowy panel nad wejściem oraz wszystkim spragnionym integracji smartfona z mobilnym domem ciekawe wydać się może najnowsze rozwiązanie o nazwie CaraControl.

Idealnie „spina” ono wiele przydatnych parametrów i funkcji w jeden przyjazny w obsłudze system. Czym jest CaraControl? Najważniejszym elementem instalacji jest centralka podłączana do elektrobloku, czyli serca pojazdu. Dodatkowo do centralki podłączyć można szereg innych urządzeń, czujników i układów przewodowych i bezprzewodowych, tym samym pozwalając na ich monitoring oraz sterowanie nimi.

W praktyce możemy cieszyć się następującymi udogodnieniami:

 • zdalny monitoring temperatury wewnątrz i na zewnątrz oraz sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją – np. zdalnie ustawiamy komfortową temperaturę wracając ze stoku do pojazdu
 • zdalne sterowanie oświetleniem – włącznie z scenami świetlnymi (do 10 źródeł światła ze ściemniaczami)
 • zdalny podgląd na stan zbiorników wody czystej i szarej oraz możliwość włączenia/wyłączenia pompy wody
 • zdalny monitoring stanu baterii kampera (akumulator części mieszkalnej oraz samochodu)
 • monitoring lokalizacji pojazdu na podstawie sygnału GPS
 • współpraca z bezprzewodowymi czujnikami alarmowymi, a także z czujnikami gazu innych producentów
 • w niektórych pojazdach możliwość zdalnego otwarcia pojazdu bez użycia kluczyka
 • możliwość wydawania poleceń głosowych
 • możliwość wygodnej obsługi na ekranie stacji medialnej zamiast na smartfonie (np. „kombajny” marki ZENEC)
 • specjalny czujnik poziomu gazu (tzw. gas pad) pozwala monitorować poziom w butli i ostrzega w przypadku nagłych ubytków mogących wskazywać na rozszczelnienie instalacji

Ponadto automatyzacja urządzenia pozwala na uniknięcia przykrych niespodzianek takich jak np.:

 • CaraControl potrafi automatycznie włączyć ogrzewanie zbiorników jeżeli woda znajduje się w zbiorniku a temperatura spada poniżej zera.
 • Mamy wodę w instalacji a temperatura we wnętrzu kampera spada poniżej zera wówczas CaraControl załącza ogrzewanie by zapobiec zamarznięciu wody w układzie

ccp002-security-package-1jpg

Komunikacja wewnątrz pojazdu odbywa się przez energooszczędny Bluetooth. Ogólnie system charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii – w stanie czuwania nie rozładuje akumulatora w ciągu nawet 100 dni.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że komunikacja zdalna poza pojazdem odbywa się bezpośrednio między urządzeniem mobilnym a systemem zainstalowanym w pojeździe (karta sim) na technologii radiowej NB-IoT (Power Wide Area Network) bez konieczności dbania o transfer danych oraz roaming (działa w całej europie). Nie jest to także system opierający swoje działanie na chmurze (brak konieczności rejestracji czy logowania do serwera usługi).

Idealne rozwiązanie dla wypożyczalni

 

macbookpng

W ramach umowy abonamentowej wypożyczalnie za pośrednictwem CaraControl zyskują potężne narzędzie do śledzenia pozycji pojazdu, a także mają wgląd w systemy pokładowe auta, mogąc zdalnie zdiagnozować źródło ewentualnych problemów zgłaszanych w trakcie wynajmu przez klientów.

Oprogramowanie pozwala na generowanie statystyk, a nawet predefiniowanie alertów (np. przekroczenie umówionego przebiegu czy wyjazd poza ustaloną strefę). To znaczące wsparcie w codziennej pracy dla operatorów firm świadczących usługi związane z wynajmem. 

Podsumowanie

Sercem zdecydowanej większości kamperów są tzw. elektrobloki. W ich produkcji specjalizuje się kilka firm (np. Schaudt, CBE, Nordelettronica). Wiele z nich można podłączyć w sposób mniej lub bardziej skomplikowany do sterownika CaraControl i uzyskać dostęp do naprawdę bogatego wachlarza funkcji. Pamiętajmy jednak, że złożoność konstrukcji kamperów oraz modyfikacje techniczne komponentów mogą wpłynąć na ewentualne ograniczenia.

Twórcy CaraControl ciągle pracują nad aktualizacjami swoich rozwiązań i zapewniają fachowe wsparcie użytkownikom. Każdy potencjalnie zainteresowany klient musi przed decyzją o zakupie odpowiedzieć sobie na pytanie jaki zakres funkcjonalności go interesuje, a następnie zweryfikować, czy dany elektroblok w określonym modelu kampera może zostać połączony z CaraControl. Według deklaracji producenta wspierane przez system są rozwiązania marek Alde, Truma, Dometic, Webasto, Schaudt, CBE, Nordelettronica. Musimy mieć jednak na uwadze, że istnieją producenci pojazdów stawiających na autorskie rozwiązania, w przypadku których nie będzie możliwe uzyskanie znaczącego wachlarza funkcji – przykładem mogą być na przykład pojazdy marki Pilote.


Niezależnie od ograniczeń – jeśli Twój elektroblok współpracuje z CaraControl, to zakochasz się w tym systemie – tak jak my.
W sprawie potwierdzenia ew. kompatybilności oraz indywidualnej wyceny polecamy kontakt z autoryzowanym przedstawicielem marki CaraControl – iSmarThings z Krakowa.

Partnerzy handlowi poszukiwani

Jeżeli prowadzisz działalność związaną ze sprzedażą, serwisem lub wynajmem kamperów to firma iSmarThings poszukuje partnerów handlowych na terenie Polski, aby zbudować sieć dystrybucji i miejsc montażowych w naszym kraju.

Also read